Ravimtaimed ja nende omadused

Saialill – põletikuvastase toimega, tervendab haave, leevendab üleminekuraskusi, on rahustava ja und tekitava toimega. Saialille kasutatakse suuõõnehaiguste, mao- ja soolepõletike puhul, samuti sapiteede ja maksapõletike korral. Saialill leevendab üleminekuea vaevusi ning omab rahustavat toimet, aidates õhtul uinuda. Saialilletee leevendab valusid, alandab vererõhku ja aitab köha puhul.

Screen Shot 2018-10-02 at 13.35.37.png
Screen Shot 2018-10-02 at 14.02.25.png

Kõrvenõges – tõstab hemoglobiinitaset, tõhustab ainevahetust, tõstab südame ja veresoonkonna ning soolestiku toonust. Tarvitatakse neeru-, sapi-, põie- ja maksahaiguste ning liigesreuma raviks. Aitab väljutada liigset vett ning ergutab piimaeritust.

Raudrohi - “saja haiguse eest”, hea rauaallikas. Kasutatakse seedehäirete, isutuse ja kõhupuhituse korral. Ta aitab alandada vererõhku ning korrastada neerude tööd, vereringet ja südametegevust, vähendab menstruatsioonivaevuseid ning valusid pea-, kukla- ja seljapiirkonnas. Raudrohutee on hea rögalahtisti. Raudrohul on põletikuvastane ja verejooksu tõkestav toime.

raudrohi.jpeg
116979713fc0de_l.jpg

Nõmmeliivatee – naistetee, kasutatakse peamiselt köhavastase teena. Nõmmliivatee lõõgastab silelihaseid. See on rahustava ja lõõgastava valuvaigistava toimega.

Kortsleht – hea üleminekuperioodi taim, hormonaalsüsteemi toetav. Põletikuvastane, antiseptiline, rahustav, verejooksu peatav, kuseeritust ergutav, rögalahtistav ja haavasid parandav toime. Kortsleht ergutab mao talitust ja ergutab piimaeritust. Kortslehte kasutatakse kõhulahtisuse, düsenteeria, kopsu-, peensoole-, neeru- ja põiepõletiku, loiu soolte peristaltika, maohaavandite, seedeelundite voolmete, tursete, ülemiste hingamisteede haiguste, bronhiidi, kopsutuberkuloosi, kehvveresuse, ateroskleroosi ja reumatismi puhul. Seda on soovitatav kasutada surveloputuseks valgevooluse, ülirohke menstruatsiooni ja emakaverejooksude puhul.

wjpnhzv4.4dx.jpg
Kamille_Draufsicht_IMG_2136.-wikipedia-g

Kummel – kasutatakse desinfitseeriva ja põletikuvastase toime tõttu kõhugaaside korral, samuti mao- ja kaksteistsõrmikhaavandite korral. Soodustab uriini- ja sapieritust ning ergutab seedimist. Kummeliteega pesemine parandab haavu ja nahahaigusi, paiseid ja ekseeme. Võib olla allergeen.

Põdrakanep – hea immuun- ja hormonaalsüsteemi tugevdaja, teda kasutatakse ka kõhulahtisuse, soolepõletike ja gastriitide korral, teda on kasutatud vähi ja viljatusevastase ravimina. Põdrakanepi tee toimib rahustavalt, vähendab peavalusid ning aitab unetuse korral. See on põletikuvastane ja sobib ekseemidele.

zf_SZ_180630_NIKON-D5127.jpg
16112077fc3b0e_l.jpg

Kolmisruse – haavadele ja nahale. Kolmisruse on tugeva põletiku- ja ka allergiavastase toimega. Kolmisruskme tee toimib ka rahustavalt ja seedetegevust korrastavalt. Tema kompressidest ja vannidest on abi naha põletike ja allergiliste haiguste puhul.

Piparmünd – lõõgastav, maandav ja looduslik antidepressant. Kõige levinum on piparmündi kasutamine seedehäirete (nt kõhulahtisuse) ja ülemiste hingamisteede hädade puhul. Külma piparmünditeega aga loputatakse suud, kui muret teevad keelevillid, hambavalu või ebameeldiv suulõhn. Vähem ehk on teada, et piparmündilehtedest valmistatud tee või tinktuur mõjub ka valuvaigistavalt, vähendab iiveldust ja gaaside teket. Mentool on südame-, aju- ja kopsuveresoonte reflektoorne laiendaja. Ta vähendab ka närvilõpmete tundlikkust, st võtab ära valu. Piparmündi ekstrakte ja teed kasutatakse vee väljaajatina, hüpertoonia, gastriidi, bronhiaalastmal, mao haavandil, sapipõie ja maksapõletikel.

Image_1_2be5a982-6fcb-4b19-b07e-7cc63423
Screen Shot 2018-10-02 at 14.33.34.png

Ristikhein – aitab hingamisteede haiguste ja nahapõletike korral. Õisikutest valmistatud teest on abi kroonilise bronhiidi, köha ja astma korral, samuti on ta hea rögalahtisti ja diureetikum. Teel on rahustav toime, teda kasutatakse ka külmetuse ja higistama ajava vahendina. Ristikutee aitab alandada vererõhku ja vähendada viimasest tulenevat peavalu. Ristikust on abi ekseemi ja psoriaasi ravimisel, leevendust saavad nahapõletikud ja mädased haavad. Ristik aitab naistel vähendada menopausiaegseid vaevusi ja tal on olnud oluline roll vähihaiguste ravimisel Õisikutest tehtud mähised aitavad leevendada liigesevalu ja reumat.

Lavendel – seda on ajast aega peetud armastuse, süütuse, puhtuse ja pühendumuse sümboliks, sestap põimitakse seda tihti näiteks pulmakimpudesse. Samuti arvatakse, et lavendel tähistab väärikust, elegantsi ja naiselikkust.

Screen Shot 2018-10-02 at 13.46.18.png
00766_01_lemonbalm.jpg

Meliss - tänu oma õrnale sidrunilõhnale lööb ta kiiresti pähe: tugeva annuse puhul toimib unerohuna, nõrga puhul aga maonärvide rahustajana. Usutakse, et meliss pikendab noorust ja hoiab ära lupjumist. Meliss on valuvaigisti, spasmide ärahoidja, seedimise soodustaja ning aitab gaasi-, koolika- ja menstruatsioonivalude puhul. Parandab mälutegevust ja migreeni. Ka südametegevust, hoides ära südamepekslemise ja tursed. Kõrgenenud vererõhu korral väheneb pearinglus ja kumin kõrvus, vererõhk langeb mõõdukalt.

Paiseleht – tänu taime keemilise koostise rikkusele on tal tugev põletikuvastane toime. Vene rahvameditsiinis on paiselehega ravitud neeru- ja kusepõiepõletikku, sapipõiehaigusi, furunkuloosi. Soome rahvameditsiinis on esile tõstetud taime valuvaigistavaid omadusi, eriti reumavalude taandamiseks. Meie rahvameditsiin tunneb paiselehte kui nahapõletike ja tursete vähendajat, temaga on ravitud külmetushaigusi ja seedekulgla põletikku.

paiseleht-001.jpg
Screen Shot 2018-10-02 at 13.34.07.png

Vaarikas – katkestab verejooksud, suurendab alakõhulihaste toonust, mõjub rahustavalt limaskestadele ja leevendab põletikku, soodustab väljalangenud organite tagasitõusmist, on abiks kõhulahtisuse puhul, aitab düsenteeria, kõhugripi, oksendamise, valuliku menstruatsiooni ja menstruatsiooniaegse liigverejooksu korral. On abiks emakaverejooksude, emaka või pärasoole väljalangemise, hemorroidede, limaskestade põletike, valgevooluse, haavade ja mädanike ravil. Vaarikas ei sobi neile, kellel on salitsülaatide (estrite) talumatus, podagra, neerukahjustused, glomerulonefriit või krooniline kõhukinnisus.

Pildid ja info erinevatest allikatest.

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle