top of page
Search
  • Writer's pictureGertrud

Muutused paarisuhtes


Peale lapse sündi muutub kõik. Täpsemalt öeldes hakkavad need muutused pihta juba raseduse ajal. Beebi on sõna otseses mõttes kahe inimese vahelise armastuse vili, selle armastuse energia kehastus. Kõlab ju nii kaunilt? Paraku ei pruugi kõik peale lapse sündi nii ilus ja harmooniline olla.


Vanasti, mil sündis laps, oli seda suursündmust toetamas terve suguvõsa, kui mitte lausa terve küla. Mitu põlvkonda elasid koos ja olid lausa kogukonnad, kes teine-teist toetasid. Olid suured perekonnad ning ema ja isa ei pidanud kahekesi kõigega hakkama saama. Tänapäeval elavad aga vanaemad-vanaisad teistes linnades, kui mitte lausa teistes riikides. Värsked vanemad on jäetud omapäi ja eriti suurt toetust nende seljataga kahjuks ei ole. On vaid ilusad, kuid ulmelised Hollywoodi filmid, mis loovad ebareaalsed ootused lapsevanematele, milline rasedus, sünnitus ja lapsevanemaks olemine on. Pole siis ka ime, et see šokk vanematele, milline elu see tegelikult on, võib päris laastav olla.


Veel paar põlvkonda tagasi olidki naised enamjaolt kodused, kasvatasid lapsi ja hoidsid kodu korras. Sellega oldi harjutud ja ei olnud just kuigi palju muud stressi nagu näiteks karjäär, sotsiaalne staatus ja raha. Tänapäeval on aga tavaline, et ka naine käib tööl ja võib koguni olla põhiline leivateenija. Kui aga väliselt on elu muutunud ehk rahalised kohustused on pooleks jagatud, siis koduseinte vahele see muutus veel jõudnud ei ole. Kodused ülesanded ja laste kasvatamine on endiselt jäänud naiste õlule ehk tegelikult ongi naised veelgi suurema stressi ja koormuse all, kui mehed. Ning nagu ennist mainitud, on ka suguvõsa toetus ära kadunud.


On loogiline, et kui on kogunenud palju frustatsiooni ja stressi, siis on sellele vaja ka väljundit. On väga kahju, et enamasti saavad selle ämbritäie just kõige lähedasemad inimesed, kellega julgeme olla vabad ehk siis tõenäoliselt ongi see lapse isa. Ning see hetk võib tunduda, et kõikides maailma probleemides ongi just tema süüdi. Temaga koos see beebi ju tehti, kuid naine võib tunda, et nüüd on vaid tema vastutada kogu lapse tulevane elu. Ja sedasi võibki olla kerge tõsta beebi esimesele kohale ja mees, kelles niigi pettunud ollakse, tahaplaanile jätta. Aga mida siis teha tänapäeva modernses maailmas, kuidas säilitada enda närvid, oma abielu ja olla tasakaalukas lapsevanem?


1. Teadlikult kaasata ka partnerit lapsekasvatamisesse ja kodustesse tegemistesse. Kui enamuse ajast ise seda kõike teha, siis tekib oma rütm ja omad harjumused ning on loogiline, et võime hakata kritiseerima partneri teguviisi. Värske vanemana võib niigi seda ebakindlust olla ja kui seda veel kritiseerides juurde lisada, siis ei ole ka ime, et teine vanem just kuigi palju enam aidata ei taha. Tuleks ennast kõrvalt vaadata ja meelde tuletada, kas on tõesti oluline, et ta riietaks last sama moodi nagu sina või kas ta koristab köögi ära enne õhtusööki või hoopis mõne aja pärast. Julge küsida abi ja anna aega ja ruumi teisele inimesele omas tempos õppimiseks.


2. Nüüd olete teie täiskasvanud ja eeskujuks. Pigem teha diskussioon, kui teine-teist süüdistada. Kui miskit häirib, siis rääkida seda mina-keeles, mitte etteheitvalt. Kas kõlab paremini: “Ma vajaksin pisut abi söögitegemisel.” või “Jälle sa vaatad telekat, sa ei aita mind mitte kui kunagi!”. Mõlema lause energia on täiesti erinev ja tõenäoliselt vaid ühega neist tuleb parner hea meelega appi. Väga raske võib olla teise inimese mõtteid lugeda, räägi, mida sa päriselt tunned ja mis sind aitaks.


3. Jagage omavahel selgelt ära kohustused. Need ei pea olema 50/50, aga nii, et mõlemad tunneksid end hästi ja hinnatuna. Kui olete omavahel vestelnud ja aru saanud, mida kellelegi meeldib teha ja mida mitte, on palju kergem luua toimiv süsteem ja tasakaal.


4. Seks on sama oluline kui see oli enne lapse saamist. See on kõige intiimsem akt kahe inimese vahel ja hädavajalik tervislikus paarisuhtes. Peale pikka ja väsitavat päeva on kerge see viimasele kohale panna, aga nii ei tohiks olla. On uuritud, et füüsiline kontakt tugevdab ka emotsionaalset sidet partnerite vahel. Ning kui sellest “Ah ma ei jaksa täna.” hoiakust on üle saadud, siis tegelikult võib seks olla just väga lõõgastav ja energiat andev. Lausa harmoniseeriv.


5. Milline on teie suhe rahaga? Paljud vanemad arvavad, et lapse saamine on tohutu väljaminek ja sellest võib tekkida palju pingeid just meestele. Tasuks rääkida, millised emotsioonid rahaga seoses üles kerkivad. Milline oli raha tähtsus lapsepõlves? Mida raha sümboliseerib? Mis see päriselt annab? Kui selle teemaga on mindud sügavuti, võime palju paremini mõista teist inimest ja miks ta teatud olukorras kuidagi käitub.


6. Võtke oma aega! Leidke kasvõi see 10 minutit iga päev, mil räägite nende teemadel, mis teid tõsiselt huvitavad, mitte lastest, tööst ja kohustustest. Tõsi, vanemaks olemine hõlmab enda alla väga palju, aga selle kõige juures ei saa ise ennast ära kaotada ning partnerit unustada. Väikesed kingitused või armsad sõnumid võivad väga palju suhet positiivsuse suunas mõjutada. Püüa aru saada, mis sinu partnerit rõõmustab ja tee talle teadlikult seda meelehead iga natukese aja tagant. Märkad peagi positiivset muutust teie suhtes ja ka tema hakkab sind rohkem tähele panema ja hellitama.


Tegelikult ongi nii, et peale lapse sündi muutub kõik, kaasaarvatud paarisuhe. See ongi täiesti uus ja kõik ootused, kohustused, soovid, ideaalid ja unistused tuleks uuesti oma vahel üle rääkida ning vajadusel ümber hinnata. On selge, et kui kambas on kahe inimese asemel kolm või enam, siis on kõik täiesti uus ning seal kehtivad omad reeglid ja on oma tasakaal. Püüa see leida, mitte jääda vanasse kinni. Elu nagu ka loodus ongi pidevas muutuses ning oma tõusude ja mõõnadega.
509 views0 comments

Comments


bottom of page