top of page
Search
  • Writer's pictureGertrud

Imeline platsenta

Ma mäletan nii hästi, kui olin veel ise lapseootel ning perekooli loengus rääkis ämmaemand platsenta tarbimisest. Ausalt öeldes tekitas see minus esmalt vastikust, eriti veel olles ise taimetoitlane. Aga austatud ämmaemand rääkis sellest nii mängleva kergusega nagu oleks oma platsenta tarbimine kõige loomulikum asi maailmas. Ja noh, kõik teised imetajad seda ju teevad. Väike meeldetuletus – ka meie, intelligentsed inimesed, oleme imetajad. Tissidega ja puha.


Ta rääkis, kuidas platsenta on tulvil kasulikke vitamiine, mineraale ja hormoone ning kuidas ta on ise oma töös näinud selle väge. Kuidas naised, kes on oma platsentat tarbinud, taastuvad sünnitusest kiiremini ning on palju reipamad. Mida rohkem ma teda kuulasin, seda suurem huvi tekkis ka minus. Sel hetkel ei olnud ma valmis platsentasmuutit jooma, aga homöopaatilised preparaadid lasin küll endale teha. Ja kuna see oli mu esimene kokkupuude homöopaatiaga, siis läks oma mitu kuud aega enne, kui neidki võtta julgesin. Tegelikult maitsevad kõik terad nagu suhkur, aga mina seda see hetk veel ei teadnud. Ja nüüd, aastaid hiljem, kui ma ise peaksin veel uuesti lapseootele jääma, siis pole küsimustki, et kavatsen juba sünnitustoas, tutikas beebi kaisus, kõrrega rüübata marjamaitselist platsentasmuutit – mm, milline delikatess!


Aga mis selles platsentas siis nii erilist on?


Sinu platsenta on tulvil Su enda bio-spetsiifilisi hormoone ja tervendavaid omadusi. Kuna see kasvab kehas koos beebiga, siis on seal kogu informatsioon ema ja beebi kohta. Õiges tasakaalus on kõik need toitained, mis sobivad nii emale kui ka beebile.


Ka pärimuskultuuris on platsentat alati müstifitseeritud. Platsentat on peetud elupuuks ja kutsutud nimedega nagu “emakook”, “kaksikvend”, “teine ema” ja veel paljude teiste ülistavate nimedega. Ka vanad eestlased on peale sünnitust platsenta maha matnud uskudes, et see hoiab eemale kurjuse. On alati teatud, et platsenta peidab endas palju jõudu ja väge ning on tervendavate omadustega. Seetõttu kasutatakse seda tänapäevalgi paljudes kehahooldustoodetes ja tervisepreparaatides.


Usutakse, et platsenta tarbimine:

leevendab ärevust;

vähendab kurnatustunnet;

annab juurde palju rauda ja teisi vajalikke toitaineid;

suurendab piima tootmist;

tervendab rinnaga toitmisest tekkinud võimalikke probleeme;

parandab nahka, juukseid ja küüsi;

annab energiat;

suurendab oksütotsiini (õnnehormoon) tootmist;

vähendab CRH (stressihormoon) tootmist;

vähendab rasedusjärgse deprssiooni tekkevõimalust;

tugevdab ema-beebi suhet;

tasakaalustab hormoone;

vähendab sünnitusjärgset verejooksu;

vähendab sünnitusjärgseid järelvalusid;

aitab emakal taastada enda algse suuruse.


Platsenta sisaldab endas palju aineid, aga neist kõige olulisemad on:

Hemoglobiin – täidab rauavarusid, hoides ära aneemiat, annab energiat.

Vitamiin B6 – aitab valmistada antikehasid.

Vitamiin E – taastab naharakke.

Oksütotsiin – laseb piimal rinnast välja tulla, tugevdab ema-beebi kiindumussuhet, õnnehormoon.

Prolaktiin - toodab rinnapiima, edendab imetamist.

Kortikotropiini vabastav hormoon (CRH) – vähendab stressi.

Tsütokiinid – fibroblastid, mis käivitavad rakkude metabolismi ja tervendavad kahjustatud rakke ning kudet.


Minu peredele, kes on seda soovinud, olen ma platsentasmuuti teinud kohe peale sünnitust. Selliseljuhu saavad nad seda eriti värskelt tarbida ning vahetult peale sünnitust juba kaasa aidata taastumisele ja rinnapiima tootmisele. Ja ma luban, et see pole üldse nii hirmus kui ehk tundudavõib! Smuutisse läheb imetilluke tükike platsentat ning jook maitseb nagu iga teine. Emad lausa kaanivad selle endale sisse.


Hilisemaks ning pikemaajaliseks kasutamiseks saab teha platsentast kapsleid, tinktuuri või homöopaatilised terad.


Kapslite tegemisel platsentat kõigepealt kuumutatakse 40 kraadi juures, kuniks see on täielikultkuivanud ning seejärel tehakse pulbriks ning pannakse kapslitesse. Kapslite tegemine võtab aegapaar päeva ning need säilivad umbes aasta. Ühest platsentast tuleb keskmiselt 120-200 kapslit.Kapsleid võetakse sünnitusjärgsetel nädalatel iga päev. Hiljem aga vastavalt vajadusele, näiteks kuinaine tunneb, et vajab energiat, hakkab haigeks jääma või kogeb emotsionaalset tasakaalutust.Naine kaotab sünnitusel 1/8 - 1/10 enda verevarustusest. Platsenta sisaldab endas olulisiaminohappeid, palju rauda ning hormoone, mis aitavad taastuda sünnitusjärgsest verekaotuest.Lisaks on teaduslikud uuringud tõestanud, et naistel, kes tarvitasid enda platsentakapsleid, olirohkem rinnapiima ja edukam imetamine.


Platsenta tinktuur on igavene ja selle tegemine võtab aega 4-6 nädalat. Platsenta tinktuuri kasutatakse emotsionaalse, vaimse ja psühholoogilise ebastabiilsuse jaoks ning see võib olla väga kasulik ka PMS-i ja menopausi ajal. Tinktuuri tilgutatakse keele alla vastavalt vajadusele ja see pole mõeldud igapäevaseks kasutamiseks. Platsenta tinktuuri saab tilgutada ka kehakreemi sekka.


Platsentast tehtud homöopaatia eelis on see, et seda saab anda ka beebile. Terad võivad aidata haiguste, ärevuse, stressi ja emotsionaalse pinge korral. Mitmed homöopaadid usuvad, et ravim, mis on tehtud lapse platsentast, on tähtsaim konstitutsiooniline ravim lapsele. Homöopaatilisi terasid võetakse vastavalt vajadusele ja need on igavesed.
Illustratsioon Claire Milbrath

1,402 views0 comments

Comments


bottom of page